Małpka w mieszkaniu

Miniaturowe małpki stają się coraz bardziej popularnym zwierzakiem trzymanym w domu. Jakie warunki musi mieć to egzotyczne zwierzątko, aby czuło się komfortowo pod naszym dachem?

1. AKLIMATYZACJA MAŁPEK W DOMU

Po wprowadzeniu małpki do nowego domu, tak jak przy innych zwierzętach trzeba dać jej czas na przyzwyczajenie się i oswojenie z nieznanym dla niej środowiskiem, trwa to różnie od 2,3 dni do nawet miesiąca.


2. WYCHOWYWANIE MAŁPKI

Małpki są fantastycznymi zwierzętami domowymi ale literatura na ich temat jest jeszcze bardzo uboga. Trzeba wykazać się dużą cierpliwością, konsekwencją i umieć obserwować aby zrozumieć ich zachowania, pojąć z czego wynikają i czemu służą by móc wypracować odpowiednie interakcje. Uwzględnić należy, że małpka będzie się zachowywać raczej jak niesforne dziecko niż wyszkolony pies. Nauczona reaguje oczywiście na swoje imię ale przyjdzie jak będzie chciała. Nasze rozumieją słowo FE i wytyczane nim granice a i tak od czasu do czasu sprawdzają czy czasem nie zmieniły się jednak jakieś zasady. Są małe i lekkie, trudno więc by dokonały w domu jakiś zniszczeń ale skacząc wolno po domu mogą przez przypadek coś zrzucić, świadomie porwać nie przeznaczony dla nich smakowity kąsek, zabrać np długopis lub zająć się słuchawką do telefonu. Chętnie bawią się różnymi zabawkami, warto więc dostarczać im odpowiednich bodźców i zajęcia.

Jak wcześnie należy budować relacje z małpką?

  • małpka wychowana przez rodziców i odebrana po uzyskaniu od nich kolejnego pokolenia, nauczy się wychowywać potomstwo, przyzwyczai się do człowieka, będzie jadła pokarm z ręki a nawet czasem posiedzi nam na ramieniu ale nie da się przytulać i łapać w rękę, będzie żyła obok nas a nie z nami i niechętnie oddali się od woliery, za to nadaje się do hodowli
  • małpka wykarmiona przez rodziców ale wcześnie socjalizowana będzie spędzać większość czasu w wolierze mimo, że będzie otwarta lub w jej pobliżu. Chętnie wybierze się na zwiedzanie domu lub sama do nas przyjdzie posiedzieć na ramieniu czy odebrać smakołyk, da się pogłaskać, a czasem się nawet przytuli. Z łapaniem w rękę nie ma reguły, jedne będą to akceptować inne nie. Zachowanie to zmienia się wraz z ilością poświęcanego jej czasu, potrafią nawiązać z opiekunem mocną, trwałą więz.
  • małpka odkarmiona ręcznie będzie pełnoprawnym członkiem rodziny. Zamknięta będzie się dopominała wypuszczenia, raczej nie wie że jest małpką i niektóre mogą chcieć rządzić w swoim stadzie. Za to chętnie się przutyli i da buziaka.

Na ile opiekun może kształtować zachowania małpki?

Na zachowanie małpki wpływa jednak najbardziej nie to jak została wychowana ale to w jakim środowisku się znajduje. To nowy właściciel tak naprawdę kształtuje jej zachowanie. Z młodszymi bywa łatwiej ale starszych też to dotyczy.

Nie każdy osobnik jest od razu wielkim przytulakiem, to zależy od czasu jaki mu poświęcimy. My nie zawsze mamy ten czas ale nasze małpki potrafią zająć się sobą zamknięte w klatce i same wracają do niej po codziennych spacerach.

Bez względu na stopień oswojenia, jeśli sprowokujemy niewygodną dla małpki sytuację będzie tak samo jak inne zwierzęta bronić się ucieczką, krzykiem lub zębami, jedne bardziej, drugie mniej a długimi i ostrymi pazurkami mogą przypadkowo! podrapać nawet do krwi- nie używają ich specjalnie jak np kot.

Pomimo swojej legendarnej mądrości mogą nie być poddatne na nauczenie się załatwiania potrzeb fizjologicznych w określonym miejscu. Ponoć jest to możliwe, ale wymaga dużo więcej czasu niż w przypadku psa czy kota. Z większymi małpkami np sajmiri jest to łatwiejsze.

Konieczność stworzenia małpce odpowiednich warunków emocjonalnych, aby dobrze się czuła w towarzystwie człowieka, zapewnienie właściwego pokarmu, temperatury otoczenia i pomieszczenia- własnego kąta jest taka sama jak dla innych zwierząt.

Czego potrzebują małpki ?

Wszystkie małpki są aktywne w dzień, po zachodzie słońca chowają się w swoim domku i idą spać. W naturze żyją w stadach rodzinnych, w warunkach domowych stadem są domownicy, należy więc zapewnić małpce swoje towarzystwo. Jako zwierzęta społeczne tak samo jak ludzie odczuwają potrzebę wspólnych zabaw, współuczestnictwa w codziennym życiu, przyjaźni, pieszczot czasem chwili samotności i odpoczynku a nawet małego wyładowania emocji.

Nawet chodząca cały czas wolno po domu małpka musi mieć swoje pomieszczenie, w którym powinno się ją zamykać jesli zostaje sama w domu lub chce nam towarzyszyć np: przy gotowaniu obiadu – dla jej bezpieczeństwa. Minimalne rozmiary woliery (zamykanego pomieszczenia, klatki dla małpki) to:  1 x 1 x 1,7 m. Podstawowe wyposażenie to: konary, półki, liny, budka, pluszak, do którego może się przytulić ( będzie trzeba go często prać ), stały dostęp do wody i miseczka na jedzenie. Sztuczne rośliny choć dodają uroku są zazwyczaj szybko niszczone, lepiej już przynosić sezonowo wiadomego pochodzenia świeże gałęzie z liśćmi drzew owocowych lub klonu, akacji, brzozy itp, z których bedą spijać soki. Wolierę dobrze jest zaopatrzyć w lampę UV gdyż małpki lubią kąpać się w słońcu, co ważne jest dla ich zdrowia


3. CO MAŁPKI JEDZĄ?

Tamaryny, Marmozety, Kapucynki uwielbiają świeże owoce – jabłka, pomarańcze, banany, warzywa – marchewkę, paprykę, ogórki ale także chude, gotowane mięso, ryż, makaron, orzechy. Warto urozmaicać ich dietę świerszczami i innymi gotowymi pokarmami zawierającymi owady. Do picia należy podawać wodę.

Sajmiri wymagają zdecydowanie bardziej specjalistycznej diety. Ich pokarm musi być zróżnicowany i zawierać wszystkie niezbędne elementy, które potrzebują w swojej prawidłowej diecie. Należy pamiętać aby zapewnić im odpowiednią ilość witaminy D3 i wapnia, co jest niezwykle istotne w okresie intensywnego wzrostu. W przypadku sajmiri, niewłaściwie zbilansowana dieta może być przyczyną powstania wad rozwojowych lub chorób.


4. CIEKAWOSTKI O MAŁPKACH

Statystyki podają, że na wolności żyją około 10 lat, w niewoli 20 i więcej.

Wzrok mają 6 krotnie ostrzejszy niż ludzie i o 60 stopni większe pole widzenia, rozróżniają kolory.

Również węch mają 3 razy lepiej rozwinięty od człowieka, jest więc szansa, że małpka nie będzie znaczyć terenu non stop o ile nie będziemy w jej otoczeniu stosować środków czystości o silnym zapachu. Wtedy ona już czuje swój zaznaczony teren, my jeszcze nie i można razem egzystować.


Na hodowanie małpki można się zdecydować jeśli mamy dużo czasu, aby się nią zająć. To towarzyskie zwierze nie jest stworzone do przesiadywania samotnie w klatce.


Źródło: http://www.kobieta.pl/