O małpkach

sajmiri_wikipedia
SAJMIRI

Sajmiri to najmniejsze małpki z rodziny cebidae zamieszkujące lasy deszczowe Ameryki Środkowej i Południowej. Sajmiri mają smukłą budowę ciała, są pięknie ubarwione. Ich oliwkowo – zielony kolor płaszcza, żółte kończyny, biały brzuszek i białe uszy pięknie podkreślają inteligentny wyraz twarzy. Długi ogon służy do balansowania a często podczas odpoczynku jest przerzucany przez jedno ramię. Sajmiri mają bardzo dobry wzrok, rozróżniają kolory. Posiadają paznokcie zamiast pazurów i niezwykle sprawne ręce. Są wszystkożerne, jedzą głównie owoce ale i niektóre owady czy nasiona. Prowadzą dzienny tryb życia są aktywne od rana do zmroku. Uważane są za jedne z najbardziej inteligentnych małp. Mają największy mózg w stosunku do masy ciała ze wszystkich naczelnych! Sajmiri są bardzo społeczne, towarzyskie i ufne w stosunku do ludzi.

Ze względu na niewielkie rozmiary, dużą inteligencję i wspaniały kontakt z człowiekiem, często trzymane sa jako zwierzęta domowe, nie tylko w rodzimych regionach ale na całym świecie. Małpki Sajmiri świetnie sprawdzają się pomagając osobom niepełnosprawnym. Szybko się uczą i chętnie wykonują drobne polecenia, ułatwiające życie tym osobom, np. zgaś światło, „coś” przynieś , „coś” podaj. Są świetnymi towarzyszami zabaw, lubią zabawę i zabawki nad którymi trzeba trochę pomyśleć np. wszelkie zabawki interaktywne. Chociaż większość Sajmiri jest dzisiaj hodowanych w niewoli, wychwytywanie ich w przeszłości z naturalnego środowiska miało wpływ na dzikie populacje. Dziś jednak Sajmiri są bardziej zagrożone przez wzrost poziomu ludzkiej działalności, a w szczególności wylesianie, niszczenie ich naturalnego środowiska. Sajmiri są gatunkiem chronionym przepisami konwencji Waszyngtońskiej CITES.

ROZMIARY (w przybliżeniu):

Długość ciała: 30 cm
Długość ogona: do 40 cm
Waga: do 1100 g

DŁUGOŚĆ ŻYCIA:

W warunkach hodowlanych do 40 lat.
Dojrzałość płciową osiąga w wieku od 3 do 4 lat

WYSTĘPOWANIE:
Występuje we wschodniej i północno-wschodniej Amazonii


marmozeta _uistiti
MARMOZETA UISTITI

Zupełnie jak u innych marmozet, uszy uistiti białouchej zasłonięte są gęstym futerkiem. Jasna twarz oraz białe kępki futerka wokół uszu są jej cechami charakterystycznymi. Większa część ciała jest koloru szaro-czarnego, z żółto-pomarańczowymi zabarwieniami na plecach. Długi prążkowany ogon pomaga jej w utrzymaniu równowagi.

ROZMIARY (w przybliżeniu):

Długość ciała: 20cm
Długość ogona: 30 cm
Waga: 400 g

DŁUGOŚĆ ŻYCIA:

W warunkach hodowlanych do 20 lat.
Dojrzałość płciową osiąga w wieku około 2 lat

WYSTĘPOWANIE:
Występuje w północno-wschodniej Brazylii, w Atlantyckich lasach deszczowych. Gatunek ten został również wprowadzony na inne obszary lasów deszczowych Brazylii.


marmozeta_geoffroy1
MARMOZETA GEOFFROY

Marmozeta Geoffroy jest uważana za jedną z najpiękniejszych marmozet, najbardziej rzucają się w oczy jej białe policzki, czoło i gardło, które kontrastują z czarnym futerkiem na uszach i brązową twarzą. Reszta ciała jest szaro-czarna i pokryta żółto-pomarańczowymi plamkami (szczególnie na plecach). Długi czarny ogon jest pokryty jakby szarymi „pierścieniami”.

ROZMIARY (w przybliżeniu):

Długość ciała: 20cm
Długość ogona: 30 cm
Waga: 400 g

DŁUGOŚĆ ŻYCIA:

W warunkach hodowlanych do 20 lat.
Dojrzałość płciową osiąga w wieku około 2 lat

WYSTĘPOWANIE:
Jej naturalnym środowiskiem są obszary środkowo-wschodniej Brazylii, w szczególności Atlantyckie lasy deszczowe.


tamaryna_bialoczuba
TAMARYNA BIAŁOCZUBA

Tamaryna Białoczuba jest jedną z najbardziej zagrożonych wyginięciem małp Ameryki Południowej. Jej nazwa trafnie odzwierciedla jej rzeczywisty wygląd. Dzięki swej długiej białej grzywie wokół czarnej twarzy z pewnością zasługuje na miano jednej z najpiękniejszych małp świata. Plecy i ramiona pokryte sa gęstym brązowym futerkiem, a łapki i brzuch są śnieżnobiałe. Długi, czerwono-pomarańczowy ogon pomaga małpce utrzymać równowagę podczas poruszania się w koronach drzew.

ROZMIARY (w przybliżeniu):

Długość ciała: 30cm
Długość ogona: 40 cm
Waga: 500 g

DŁUGOŚĆ ŻYCIA:

W warunkach hodowlanych ponad 20 lat.
Dojrzałość płciową osiąga w wieku około 2 lat

WYSTĘPOWANIE:
Jej naturalnym środowiskiem są obrzeża lasów tropikalnych i lasów średnich północnej Kolumbii.


pigmejka
PIGMEJKA

 

Pigmejka jest jednym z najmniejszych ssaków i najmniejszą małpką na świecie. Jej futerko jest szare z żółto-brązowymi plamkami, ogonek jest prążkowany. Dłuższe futerko na główce, tworzy rodzaj grzywy zasłaniającej uszy. Jest aktywna głównie w dzień.

ROZMIARY (w przybliżeniu):

Długość ciała: 16cm
Długość ogona: do 20 cm
Waga: 400 g

DŁUGOŚĆ ŻYCIA:

W warunkach hodowlanych do 20 lat.
Dojrzałość płciową osiąga w wieku około 1-2 lat

WYSTĘPOWANIE:
Występuje w północno-zachodniej Brazylii, w górnej części Niziny Amazońskiej (Boliwia, Kolumbia, Ekwador i Peru).


Źródło: http://www.malpiswiat.pl/